ISCYRA Class Championship Trophy

YEAR BOAT SKIPPER FLEET
2016 Augie Diaz BisB
2015 Lars Schmidt Grael PAR
2014 PICA #8340 Robert Stanjek BF
2013 Stella #8490 John MacCausland CR
2012 #8456 Robert Scheidt GuB
2011 #8456 Robert Scheidt GuB
2010 Skandia #8371 Iain Percy SO
2009 #8273 George M. Szabo III SDB
2008 #8170 Mateusz Kusznierewicz
2007 Boa Vida #8127 Robert Scheidt GuB
2006 #8187 Hamish Pepper
2005 #8107 Xavier Rohart NI
2004 #8191 Fredrick L BK
2003 #8107 Xavier Rohart NI
2002 #8025 Iain Percy SO
2001 #7650 Fredrick L BK
2000 #7995 Mark Reynolds SDB
1999 Trust #7737 Eric Doyle SDB
1998 #7828 Colin Beashel SY
1997 #7759 Alexander Hagen Glu
1996 #7763 Enrico Chieffi PDV
1995 Bongo Fury #7829 Mark Reynolds SDB
1994 #7737 Ross Macdonald EB
1993 #7713 Joe Londrigan SDB
1992 Frolic #7405 Carl Buchan PS
1991 #7488 Roberto Benamati GAR
1990 Vida Bandida #7534 Torben Grael Gua
1989 Eraora #7382 Alan Adler RdJ
1988 AL #7225 Paul Cayard SDB
1987 SS Findus #7302 Ed Adams NB
1986 Anna #7209 Vincent Brun SDB
1985 Frolic #6960 William E. Buchan PS
1984 Super Findus #6573 Giorgio Gorla LdC
1983 Asturias #6756 Antonio Gorostegui Lar
1982 Asturias #6756 Antonio Gorostegui Lar
1981 Tallin #6496 Alexander Hagen Glu
1980 Chewbecca #6150 Thomas Blackaller WSFB
1979 Widgeon #6489 Harry C. Melges Jr. SLM
1978 Widgeon #6346 Harry C. Melges Jr. SLM
1977 Menace #6177 Dennis Conner SDB
1976 Mustard Seed #5660 James Allsopp CB
1975 Dingo #5607 James N. Schoonmaker BisB
1974 Swift #5662 Thomas Blackaller WSFB
1973 North Star #5662 Lowell North SDB
1972 Sunny #5663 Willi Kuhweide KF
1971 Menace #5291 Dennis Conner SDB
1970 Frolic #5460 William E. Buchan PS
1969 Humbug #5300 Pelle Petterson Kat
1968 Not Held
1967 Scandale #4969 Paul Elvstrom DF
1966 Scandale #4969 Paul Elvstrom DF
1965 Mache #4831 Donald Bever SLE
1964 Big Daddy #4489 Donald K. Elder NH
1963 Star of the Sea IV Joseph Duplin BH
1962 Glider #4241 Richard I. Stearns WH
1961 Frolic #4260 William E. Buchan PS
1960 North Star III #3877 Lowell North Mis
1959 Lowell North Mis
1958 William Ficker NH
1957 Lowell North SDB
1956 Agostino Straulino SVRM
1955 Charles de Cardenas
1954 Charles de Cardenas
1953 Agostino Straulino SVRM
1952 Agostino Straulino SVRM
1951 E. Widmer Etchells CLIS
1950 Robert Lippincott WJ
1949 Harry G. Nye SLM
1948 Lockwood M. Pirie WH
1947 Durward Knowles N
1946 George Fleitz LB
1945 Malin Burnham SDB
1944 Gerald Driscoll SDB
1943 Arthur M. Deacon WLIS
1942 Harry G. Nye SLM
1941 George Fleitz LB
1940 James Cowie LB
1939 Walter von Hutschler HF
1938 Walter von Hutschler HF
1937 Milton Wegeforth SDB
1936 Adrian Iselin II WLIS
1935 Harlan F. Beardslee NH
1934 Harlan F. Beardslee NH
1933 W. Glenn Waterhouse SDB
1932 Edward Fink LB
1931 William J. McHugh CLIS
1930 Arthur Knapp Jr. WLIS
1929 J. Graham Johnson CB
1928 Prentice E. Edrington Jr. NOG
1927 Walton Hubbard Jr. NH
1926 Benjamin Comstock NB
1925 Adrian Iselin II WLIS
1924 John R. Robinson WLIS
1923 William L. Inslee WLIS
1922 William L. Inslee WLIS